POVRCHOVÁ ÚPRAVA

1) Leštěný povrch (polished surface)

Leštěná povrchová úprava je nejčastěji používanou povrchovou úpravou v kamenické výrobě. Poté co se desky nařežou, jsou následně několika technologickými postupy vyleštěny.

Použití: dlažba interiér, obklady, fasády, hřbitovní architektura, kuchyňské desky, koupelnové desky, umyvadla, parapety, schodišťové nástupnice a podstupnice či stupně, soklík a další

2) Broušený povrch (honed surface)

Broušená povrchová úprava nemá daleko k leštěné, pouze se vynechají poslední jeden či dva technologické postupy v závislosti na tom, jakého podlesku chceme docílit. Broušená povrchová úprava je matná a neodráží světlo tolik jako lesk.

Použití: dlažba interiér, obklady, fasády, schodišťové nástupnice a podstupnice či stupně

3) Tryskaný povrch (sandblasted surface)

Deska se tzv. opískuje pískovačkou pod atmosférickým tlakem pomocí abrazivních částic. Povrch je na dotek drsný a je protiskluzný.

Použití: dlažba exteriér, obklady, fasády

4) Opalovaný povrch (flamed surface)

Povrch kamene se opálí plamenem. Stejně jako u tryskaného povrchu je na dotek drsný, ale působí více plasticky, jelikož plamen na povrchu zanechá malé šupinky. Povrchová úprava je protiskluzná.

Použití: dlažba exteriér, schodišťové nástupnice a podstupnice, obklady, fasády

5) Povrch Antique (flamed+brushed surface)

Je kombinací dvou povrchových úprav. Nejdříve se deska opálí a poté se kartáčuje diamantovými kartáči. Povrch je plastický, ale na rozdil od opalované povrchové úpravy je hladký a příjemný na dotek. V současné době velmi oblíbená povrchová úprava zejména na výrobu kuchyňských desek.

Použití: dlažba exteriér i interiér, kuchyňské desky

6) Štípaný povrch (cleft surface)

Štípaná povrchová úprava se vyrábí na tzv. štípačce. Kámen se tímto strojem dělí prudkým nárázem a vzniká nepravidelná povrchová úprava, působí plasticky a jakoby nedbale.

Použití: kostka, mozaika, dlažba exteriér i interiér, obklady, fasády

7) Pemrlovaný povrch (bushammered surface)

Jedná se o velmi hrubou povrchovou úpravu. Povrch kamene se pemrlicí, speciálním kamenickým kladivem, "obouchá", a tak vzikne povrch s pravidelným děrováním.

Použití: dlažba exteriér, obklady