1) Leštěný povrch (polished surface)
leštěná povrchová úprava je nejčastěji používanou povrchovou úpravou v kamenické výrobě. Poté co se desky nařežou, jsou následně několika technologickými postupy vyleštěny.
Použití: dlažba interiér, obklady, fasády, hřbitovní architektura, kuchyňské desky, koupelnové desky, umyvadla, parapety, schodištové nástupnice a podstupnice či stupně, soklík a další
 
2) Broušený povrch (honed surface)
broušená povrchová úprava nemá daleko k leštěné, pouze se vynechají poslední jeden či dva technologické postupy v závislosti na tom, jakého podlesku chceme docílit. Broušená povrchová uprava je matná a neodraží světlo tolik jako lesk. 
Použití: dlažba interiér, obklady, fasády, schodišťové nástupnice a podstupnice či stupně
 
3) Tryskaný povrch (sandblasted surface)
nařezaná deska se tzv. pískovačkou pod atmosferickým tlakem opískuje pomocí abrazivních částic. Povrch je na dotek drsný a je protiskluzný.
Použití: dlažba exteriér, obklady, fasády
 
4) Opalovaný povrch (flamed surface)
povrch kamene se opálí plamenem. Stejně jako u tryskaného povrchu je na dotek drsný, ale působí více plasticky, jelikož plamen na povrchu zanechá malé šupinky. Povrchová úprava je protiskluzná.
Použití: dlažba exteriér, schodišťové nástupnice a podstupnice, obklady, fasády
 
5) Povrch Antique (flamed+brushed surface)
je kombinací dvou povrchových úprav. Nejdříve se deska opálí a potě se kartáčuje diamantovými kartáči. Povrch je plastický, ale na rozdil od opalované povrchové úpravy je hladký a příjemný na dotek. V současné době velmi oblibená povrchová úprava zejména na výrobu kuchyňských desek. 
Použití: dlažba exteriér i interiér, kuchyňské desky
 
6) Štípaný povrch  (cleft surface)
štípaná povrchová úprava se vyrábí na tzv. štípačce. Kámen se tímto strojem dělí prudkým narázem a vzniká nepravidelná povrchová úprava, působí plasticky a jakoby nedbale. 
Použití: kostka, mozaika, dlažba exteriér i interiér, obklady, fasády
 
7) Pemrlovaný povrch (bushammered surface)
jedná se o velmi hrubou povrchovou úpravu. Povrch kamene se pemrlicí, speciálním kamenickým kladivem,  "obouchá", a tak vzikne povrch s pravidelným děrováním.
Použití: dlažba exteriér, obklady